Navigácia

Úvod O predmete NBV Fotoalbum

Charakteristika predmetu

Náboženstvo ako skutočnosť, ktorá sa nás dotýka, je súčasťou našej životnej cesty, nášho vyzrievania, je ústredným stavebným kameňom nášho interpretačného modelu a tiež jeho identity. Náboženská výchova je utváraná ako predchádzajúce rozhodnutie pre dobro dieťaťa, pre rozvoj najhlbších dimenzií jeho osobnosti. Cieľom náboženskej výchovy v škole, na báze hodnôt, je základná sloboda, dospelosť a samostatné rozhodovanie mladého človeka.
Predmet "náboženská výchova" je výchovno-vzdelávacím predmetom, na ktorom je nevyhnutné osvojiť si vedomosti a skúsenosti, ktoré majú neodmysliteľný vplyv na vytváranie základného náboženského postoja a uvádzanie do praxe v podobe kresťanského životného štýlu.
Nakoľko dejiny a kultúra nášho národa, ako aj celej Európy, stoja na kresťanskom základe, položenom svätým Cyrilom a Metodom, je samozrejmé toto duchovné bohatstvo poznávať a rozvíjať súčasne so zdokonaľovaním sa v ďalších oblastiach spoločenského i osobného života.

Nadväznosť predmetu

Predmet náboženská výchova, vyučovaný ako povinne voliteľný v alternatíve s etickou výchovou, je na I. stupni základom, na ktorý bezprostredne nadväzuje učebný plán na II. stupni. Tento plán má za cieľ sprostredkovať žiakom základné náboženské pravdy o Bohu a pripraviť ich na prijatie sviatosti zmierenia a Eucharistie. Vo 4. ročníku sa bližšie oboznamujú s ďalšími sviatosťami a liturgiou Cirkvi. Tematické plány na II. stupni pokračujú starozákonnými dejinami, príchodom Božieho Syna na svet, cirkevnými dejinami, zodpovednosťou za dar života a tvorbou životného štýlu.

Obsah učiva na 1. stupni

Na I. stupni sa žiakom odovzdávajú základné vedomosti a poznatky o Bohu a pravdách viery. Uskutočňujú sa tu prvé kroky praktizovania kresťanskej viery a sviatostného života, ktoré sa ďalej prehlbujú a rozvíjajú na II. stupni ZŠ a tiež na SŠ.
1. ročník: Žiaci poznávajú základnú náuku o Bohu, Stvoriteľovi všetkého, čo jestvuje, o Ježišovi, Božom Synovi a Vykupiteľovi človeka. Začínajú si uvedomovať a formovať vzťah k Bohu a k ľuďom.
2. ročník: Rozvíja poznatky o Ježišovi a jeho verejnom účinkovaní a božskej moci. Žiaci si začínajú uvedomovať bližší vzťah medzi nimi a Ježišom, ktorý ich osobne oslovuje.
3. ročník: Stáva sa pre žiakov hlboko motivačným, lebo sa majú bezprostredne stretnúť s Božím Synom v dare odpustenia a chlebe života - vo svätom prijímaní. Osvojenie si praktizovania sviatosti zmierenia a Eucharistie ako niečoho neodmysliteľného pre zdravý a pokojný rozvoj osobnosti.
4. ročník: Ako Boží ľud liturgiou spoločne oslavujeme Boha, nášho Otca a najvyššieho Dobrodincu. Žiaci sa oboznamujú so všetkým, čo súvisí s liturgiou. Zúčastňovaním sa na liturgickom slávení prehlbujú osobný vzťah s Bohom i s ostatnými ľuďmi navzájom.

Výchovné a vzdelávacie ciele

Pre dosiahnutie cieľa výučby treba mať na zreteli vzdelávacie i výchovné ciele. Vzdelávacím cieľom náboženskej výchovy na I. stupni ZŠ je podanie základných právd viery, kresťanská orientácia, pochopenie významu sviatostí a liturgie. Vedomostná stránka má spontánne prejsť do výchovného procesu dieťaťa, kde sa postupne buduje a rozvíja jeho kresťanský životný postoj.

Charakteristika obsahu 2. stupňa

Na II. stupni sa buduje na poznatkoch, ktoré žiaci nadobudli na I. stupni, a v oblasti výchovného pôsobenia sa nadväzuje na vzťah k Bohu, ktorý si vypestovali prípravou na sviatosti.
II. stupeň rozvíja, prehlbuje a dopĺňa poznatky I. stupňa a zároveň poskytuje žiakom nové učivo, ktoré sa podáva v jednotlivých ročníkoch takto:
5. ročník: Žiaci spoznávajú starozákonné dejiny, postupne poznávajú Boha Stvoriteľa, Pôvodcu všetkého, Zákonodarcu, ktorý si vyvolil svoj ľud a cez stáročia ho pripravuje na prijatie Mesiáša. Starozákonné postavy sú svojimi správnymi postojmi k Bohu a ľuďom aktuálne aj pre nás dnes. Je to celoročná práca so Starým zákonom.
6. ročník: Spoznávaním Nového zákona a prácou so Svätým písmom sa žiaci zoznamujú s učením a životom Ježiša. Viac prenikajú do modlitby a sviatostného života v spoločenstve Cirkvi a ostatných ľudí.
7. ročník: Poznávanie dejín Cirkvi od jej vzniku až po súčasnosť. Príklady svätcov poukazujú, že v každej dobe môžeme viesť svätý život a môžu nám byť príkladom. V tomto ročníku je dôležité poskytnúť žiakom pozitívnu sexuálnu výchovu, pre ktorú treba vyčleniť aspoň päť vyučovacích hodín.
8. ročník: Mladý človek začína preberať zodpovednosť sám za seba. Sám Boh mu poskytuje pomoc, ale treba mu ju sprostredkovať. Má sa učiť zodpovednosti za seba i druhých ľudí, spoznávať a učiť sa žiť kresťanský životný štýl. Boh sa mu dáva vo sviatostiach, v spoločenstve a modlitbe. Pokračuje sa ďalej v pozitívnej výchove k láske a čistote.
9. ročník: Poznávanie seba, druhých a Boha. Potom sa venuje aktuálnym problémom mladých ľudí. Ďalej sa buduje kresťanský životný štýl a podáva usmernenie pri rozhodovaní sa pre budúce životné povolanie.

Charakteristika výchovných a vzdelávacích cieľov

Hlavným vzdelávacím cieľom vo výučbe náboženstva na II. stupni základnej školy je vedomostne pripraviť mladého človeka tak, aby mal osvojené základné náboženské pravdy a princípy kresťanského životného štýlu, ktoré sa budú u neho ďalej rozvíjať na strednej škole.
Vo výchovnej oblasti je úlohou školskej katechézy prispieť k tomu, aby mladý človek vedel teoretické poznatky uplatniť vo svojom živote a bol oporou pre svojich rovesníkov, aby si nachádzal svoje miesto v živote.
Ďalej sú uvedené rámcové ciele pre jednotlivé ročníky a podrobné pre jednotlivé témy. Pri tvorbe konkrétnej vyučovacej hodiny je potrebné, aby učiteľ náboženskej výchovy mal ujasnené ciele, ktoré chce dosiahnuť a k čomu priviesť žiakov. Pri jednotlivých témach sa uvádza viacero cieľov. Učiteľ náboženskej výchovy sám zváži, ktoré ciele na jednotlivej hodine sú pre neho prioritné, lebo niektoré nemusia byť v danom čase alebo skupine aktuálne, alebo zváži, či je potrebné vytýčiť si iné.

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Jána Amosa Komenského, Komenského 3, Komárno
    Komenského ul. 3, Komárno
  • +421 35 77 00 811

Fotogaléria